תסמונת טורט

By | אוגוסט 9, 2016

טורט

טורט היא הפרעה מוטורית וקולית בה מופיעים טיקים. טיק הוא תנועה או קול פתאומיים, מהירים, החוזרים על עצמם והם בלתי רצוניים. ישנם טיקים מורכבים הכוללים קבוצת שרירים גדולה. תסמונת טורט היא הפרעה המשלבת טיקים תנועתיים בשילוב עם טיק קולי אחד או יותר. הסימפטומים צריכים להופיע לפני גיל 18 ומופיעים ללא הפסקה במשך 3 חודשים.

טיקים יכולים להשתנות בסוגים שלהם, בעוצמה שלהם ובחומרה שלהם. כמו כן, יש קשר בין הגיל לחומרת הטיקים. בדרך כלל בגילאי 10-13 לערך ישנה החמרה בטיקים.

הבשורה הטובה היא שלא בכל מקרה נדרש טיפול ובמקרים רבים, הטיקים חולפים עם הגיל או מתמתנים.

טורט נחשבת להפרעה נוירולוגית, בה מתקיים חוסר איזון ביוכימי בגרעינים הבזאליים (הנקראים גם גרעיני הבסיס) האחראיים על הפלט המוטורי של הגוף. בשל חוסר האיזון הביוכימי, גרעיני הבסיס לא מווסתים את התנועות כראוי ולכן משתחררים קולות ותנועות מוטוריות.

הטיפול בתסמונת טורט

שיטות הטיפול הן התנהגותיות ונמצאו כיעילות עבור הפחתה ופיתוח יכולת שליטה בטיקים. שיטות אלה מתמקדות בשינוי דפוס התנהגות קיים לדפוס התנהגות יעיל יותר להתמודדות עם המצב. הן כוללות שתי אסטרטגיות מרכזיות:

טיפול בהיפוך הרגלים HTR (Habit Reversal Therapy) – טיפול שפותח עבור טיפול בטיקים והוא כולל 3 שלבים מרכזיים:

  • לימוד על ההפרעה ואפיוניה
  • הגברת המודעות לטיקים: מתי הם מחמירים ומתי הם נרגעים, זיהוי הרגע שלפני הגעת הטיק וניטור עצמי של הטיקים.
  • למידת תגובה חדשה, הפוכה לטיק ושימוש בה רגע לפני הופעת הטיק. למשל, כאשר הטיק הוא מצמוץ בעיניים, אפשר ללמוד תנועה של מתיחת גבות ועיניים. התנועה הרצונית מפחיתה משמעותית את התנועה הבלתי רצונית.

חשיפה ומניעת תגובה ERP (Exposure with Response Prevention) – השיטה מתמקדת בזיהוי הדחף המקדים לטיק, ובאותו רגע, מנסים למנוע או לעכב את שחרור הטיק תוך שימוש בטכניקות של הרפיה ורגיעה. הדחף לביצוע הטיק, פוחת עם הזמן.